Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Wapienne specyfiki do nawożenia gleb

Każdy kto posiada kawałek ziemi chciałby, aby rośliny jakie zacznie na niej uprawiać rosły bujnie i dorodnie. Ładny ogródek lub bogaty plony to powiem powód do dumy, którym gospodarz lubi chwalić się przed swoimi znajomymi. Niedoświadczony mały lub większy rolnik może jednak polecić wiele błędów podczas pielęgnacji roślin oraz samego dostosowywania gleby do danych upraw. Warto tym samym zagłębić się w ten temat.

Kiedy i jak stosować nawozy wapniowe?

rekomendowane wapno tlenkowe nawozoweNa dzisiejszym rynku można spotkać wiele rodzajów nawozów. Chcąc poprawić jakość gleby warto zdecydować się na wapniowe specyfiki. Najczęstszym problemem jest bowiem nieodpowiednie pH gleby. Wapno w połączeniu z wodą z pewnością skutecznie je podniesie. Rekomendowane wapno tlenkowe nawozowe występuje w różnych postaciach. Warto jednak wiedzieć jak je stosować. Tylko wówczas można uniknąć zepsucia gleby lub zniszczenia plonów. Nieodpowiednia pora lub ilość zastosowanych nawozów mogą skutecznie pozbawić gospodarza plonów i to nie tylko na ten jeden rok. Nawozy wapniowe powinny być stosowane późnym latem lub jesienią. Nie stosuje się ich w okresie wzrostu roślin i wydawania przez nie owoce. Wapno ma to do siebie, iż potrafi ono zubożyć glebę w mikroorganizmy. Tym samym może to mieć negatywny wpływ na jakość upraw. Na rynku dostępne są także specyfiki, które można stosować na rośliny. Trzeba jednak wiedzieć w jakich proporcjach je rozcieńczać, aby nie wyrządzić krzywdy uprawom.

Nawożenie gleb i roślin stało się nieodzownym elementem ich hodowli. Aby jednak robić to umiejętnie należy dysponować wiedzą w jakich porach roku i kiedy stosować określone rodzaje nawozów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nawożenia wapiennego. Przedawkowanie lub stosowanie w złym okresie może popsuć plony. Tego z pewnością nie chciałby żaden gospodarz.

Wapienne specyfiki do nawożenia gleb
Przewiń na górę