Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Z czego składa się stal 30CrNiMo8

Branża stalowa nie jest lekkim kawałkiem chleba. Nie znam nikogo kto by tu pracował, a jednocześnie miał chęć na jakąkolwiek pracę dodatkową. Prawda była też w sumie taka, że dobrzy eksperci znający się na stali nie musieli szukać sobie żadnych dodatkowych zajęć.

Skład konstrukcyjnej stali stopowej

30CrNiMo8Praca w jednej z firm przez ponad dziesięć lat sprawiła, że nauczyłem się na temat stali wszystkiego, co tylko można było wiedzieć. Znałem dokładnie która stal do czego się nadaje, jaki jest ich skład chemiczny a nawet jakie ceny osiągają w różnych krajach. Prawda jest taka, że stałem się ekspertem najwyższej klasy i chciałem ciągnąć pracę tam tak długo, jak tylko się dało. Ostatnio szef rozważał rozpoczęcie używania nowego rodzaju stali, ja zaś miałem zająć się wszystkimi szczegółami. Była to stal 30CrNiMo8 i dobrze wiedziałem, do czego ma ona zostać użyta. Wziąłem na biurko książki, włączyłem internet by się posiłkować wiedzą z niektórych stron, i zacząłem sprawdzać szczegóły. Znalezienie tego rodzaju stali nie zajęło mi wiele czasu. Okazało się, że 30CrNiMo8 to stal konstrukcyjna, stopowa, która ma dość ciekawy skład. Głównie sprawdzenie tego zlecił mi mój szef. Okazało się, że jest to stal niklowo-chromowo-molibdenowa co sprawiało, że faktycznie świetnie nadawała się do tego, do czego miała być przeznaczona. Poszedłem do gabinetu dyrektora by z nim o tym porozmawiać. Szybko oboje doszliśmy do wniosku, że pomysł, by wprowadzić ją na stałe do naszej firmy był znakomity.

Jeszcze tego samego miesiąca zaczęliśmy używać nową stal do naszych konstrukcji. Okazało się, że sprawdza się ona świetnie – znacznie lepiej niż to, co było u nas stosowane do tej pory. Ja również przyczyniłem się do tego sukcesu – w końcu to ja sprawdzałem skład tej stali.

 

Z czego składa się stal 30CrNiMo8
Przewiń na górę