Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Zalety i wady rolet klasycznych

żaluzje

Wybór odpowiednich okien zapewni nam komfort mieszkania. Ale podczas aranżacji domu lub mieszkania nie możemy również zapomnieć o odpowiednich osłonach. Przez szyby do mieszkania będą bowiem przenikać promienie słoneczne, które mogą przeszkadzać podczas czytania, oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Okna bez odpowiednich osłon nie zapewniają także poczucia intymności, którego przecież każdy z nas oczekuje od domu. Tradycyjnym rozwiązaniem są rolety klasyczne. Są to osłony wewnętrzne, które często określane są przez producentów również terminem rolet wolnowiszących. Jakie jednak posiadają one wady i zalety?

Żaluzje – wady i zalety

Tego typu osłony w wielu domach i mieszkaniach zastąpiły żaluzje aluminiowe, które nie dodawały zbyt wiele uroku wnętrzom. Klasyczne żaluzje wykonane są z różnych tkanin. Tkanina jest o wiele bardziej estetyczna niż białe, aluminiowe paski. Można również dobrać jej kolor w taki sposób, aby pasował do aranżacji salonu, sypialni, kuchni czy innego domowego wnętrza, w którym chcemy w ten sposób osłonić okna. żaluzje
Rolety wolnowiszące przytwierdza się najczęściej do sufitu lub ściany. Można również je zamontować we wnęce okiennej. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że możemy tkaniną przysłonić całe okno. Tego typu roleta idealnie sprawdzi się do dużych, przeszkolonych powierzchni. Osłonę bez problemu możemy wykorzystać do okna balkonowego czy zajmującego całą ścianę w salonie okna dwuskrzydłowego. Stylowe rolety dzień noc, które stają się obecnie coraz modniejsze, niestety raczej nie sprawdzą się w oknach balkonowych.
Producenci proponują roletki w kasecie mające szereg udogodnień, których nie zapewnią nam tradycyjne żaluzje. Możemy wybrać więc osłonę, która została wykończona efektowną falbaną. Przydatny będzie również mechanizm sprężynowy i olejowy hamulec. Taka konstrukcja będzie bowiem zwijać się praktycznie bezszelestnie, ponieważ mechanizm sam będzie hamował prędkość tkaniny. Nośny profil zapewni nam zaś możliwość dość prostego przymocowania konstrukcji do sufitu bądź ściany.

Zalety i wady rolet klasycznych
Przewiń na górę