Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Założyłam legalną działalność w Niemczech

Od dłuższego czasu zastanawiałam się, co mogłabym robić w życiu. Praca na etacie bardzo mi nie pasowała. Zdecydowałam się w końcu wyjechać do Niemiec i tam „szukać swojego szczęścia”. Szybko okazało się, że najbardziej pasowałaby mi praca we własnej firmie. Miałam umiejętności, wiedziałam co chciałabym robić, ponieważ spróbowałam już swoich sił w tym zawodzie.

Czym jest gewerba i jak ją legalnie założyć?

legalna gewerba w niemczechZdecydowałam się założyć działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Od mojej przyjaciółki, która mieszkała w tym kraju dużo dłużej niż ja, dowiedziałam się, czym jest legalna gewerba w Niemczech i jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc ją założyć. Poleciła mi ona, żebym udała się do specjalnej agencji, która pomaga w skompletowaniu i złożeniu wszystkich dokumentów do odpowiedniego urzędu. Takie rozwiązanie szczególnie ułatwia sprawę, jeśli chcę wykonywać zawód, który wymaga posiadania odpowiednich licencji lub koncesji, a tak właśnie było w moim przypadku. Zanim jednak udałam się do takiego miejsca, przyjaciółka poinformowała mnie, jakie dokumenty na pewno będę musiała przygotować. Dowiedziałam się od niej, że powinnam załatwić sobie zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o adresie zameldowania na terenie Niemiec oraz dokument potwierdzający prawo do swobodnego przesiedlania się. Wszystkie te dokumenty były mi już kiedyś potrzebne, dlatego miałam je w domu.

Wzięłam je wszystkie ze sobą na spotkanie z prawnikiem, który miał mi pomóc otworzyć działalność na terenie Niemiec. Przyznał on, że jestem bardzo dobrze przygotowana, dlatego założenie legalnej firmy nie będzie problemem. Pomógł mi on posegregować wszystkie dokumenty oraz napisać wniosek o udzielenie mi koncesji przez urząd. Była to tylko formalność, po której mogłam od razu zarejestrować firmę.

Założyłam legalną działalność w Niemczech
Przewiń na górę