Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Do czego służy tabliczka znamionowa?

 

Każdy producent określonego sprzętu czy asortymentu musi spełnić szereg wymogów formalnych przed wprowadzeniem urządzenia na rynek. Konieczne jest bowiem między innymi zapewnienie pełnego bezpieczeństwa w odniesieniu do obowiązujących norm. W tym celu niezbędne jest z kolei przeprowadzenie badań w laboratoriach akredytowanych, gdzie możliwa jest weryfikacja założeń projektowych właśnie pod kątem poszczególnych norm.

Zakup tabliczek znamionowych

tabliczki znamionoweDodatkowo jeśli chodzi o urządzenia czy maszyny elektryczne to bardzo często wymagane jest ich dodatkowe oznakowanie. W tym celu na obudowie najczęściej umieszczane są tabliczki znamionowe, na których wpisuje się najistotniejsze parametry techniczne z punktu widzenia zarówno użytkowania sprzętu jak i również jego konserwacji czy serwisowania. W zależności od typu urządzenia czy maszyny tabliczki mogą być wykonane z różnych materiałów. Z reguły jeśli chodzi o duże maszyny przemysłowe to tabliczki są wykonywane z metalu, na którym wybijane są wszelkie istotne parametry. Można tutaj wymienić chociażby producenta, rok produkcji czy typowe parametry techniczne związane z napięciem zasilania, mocą i poborem prądu. Jeśli chodzi o mniejsze urządzenia to czasami do ich obudowy przytwierdzane są tabliczki wykonane z laminatów. W takim przypadku do ich grawerowania wykorzystywany jest laser, który zapewnia bardzo dobrą trwałość, a także dokładność.

Warto wspomnieć, że zarówno jedne jak i drugie można bez problemu zakupić za pośrednictwem Internetu. Dodatkowo firmy, które oferują taki asortyment posiadają w swojej ofercie różne ich odmiany i wzory. Dzięki temu możliwe jest bardzo dobre dopasowanie etykiety informacyjnej do obudowy urządzenia. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest odpowiednie oznakowanie wyrobu, które pozwala na jednoznaczną weryfikację urządzenia nawet po wielu latach użytkowania.

 

Do czego służy tabliczka znamionowa?
Przewiń na górę