Jak ochronić fundamenty przed wilgocią?

 

Budowa domu sporo kosztuje, dlatego mówi się, że jest to inwestycja na całe życie. Może właśnie dlatego warto kontrolować to co dzieje się na budowie i czy wszystkie etapy przebiegają prawidłowo bez żadnych komplikacji. Oprócz stawiania fundamentów ważne jest także ich odpowiednie zabezpieczenie przed wodą gruntową.

Jak prawidłowo wykonać izolację przeciwwilgociową?

izolacja przeciwwilgociowaWilgoć to niepożądane zjawisko prowadzące do uszkodzenia materiałów budowlanych, zmniejszenia ich izolacyjności cieplnej a co najgorsze przyczynia się do powstawania pleśni i grzybów. Przed tymi niepożądanymi skutkami może nas ustrzec szczelne izolacje przeciwwilgociowe lub przeciwwodne, które zostaną wykonane z najwyższej jakości materiałów izolacyjnych. Czym różnią się te izolacje? Otóż tą pierwsza stosuje się wówczas gdy poziom wody gruntowej jest bardzo niski i nie ma zagrożenia, że dotrze ona do naszych fundamentów. Z kolei drugą stosuje się wtedy gdy poziom wody gruntowej jest wysoki. Oczywiście jeśli nie wiemy jaki jest poziom wód gruntowych możemy wybrać drugą opcję, czyli izolację przeciwwodną, jednak jest ona droższa od przeciwwilgociowej a my przecież nie lubimy przepłacać. Poza tym po co, skoro po zastosowaniu izolacji przeciwwilgociowej nasz dom będzie chroniony przed wsiąkaniem w niego wody. Należy jednak pamiętać, że izolacja przeciwwilgociowa dzieli się na izolację poziomą i pionową. Ta druga ochrania ściany fundamentowe przed przenikaniem wilgoci,. Z kolei ta pierwsza oddziela ścianę nadziemia od ściany fundamentowej chroniąc w ten sposób ściany nadziemia przed podciąganiem wilgoci z gruntu.

Ilość warstw jaką należy wykonać a także jaki materiał wybrać do wykonania izolacji zależy od tego czy nasz budynek jest podpiwniczony czy też nie. W przypadku budynków bez piwnic wykonuje się 2-3 warstwy lepiku lub innej masy bitumicznej.