Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Gdy potrzebna jest psychoterapia

Z biegiem lat konsultacje psychologiczne kraków i psychoterapia w Krakowie zaczęły być traktowane podobnie jak „tradycyjne” metody leczenia „zwykłych” chorób. Przestają budzić zdziwienie, niechęć i wrogość społeczeństwa, a coraz częściej stają się miejscami, w których ludzie szukają pomocy, otwarcie przyznając się, że jej potrzebują, a dalsze tłamszenie problemów w niczym nie pomoże.

Co zrobić gdy pacjent wymaga psychoterapii?

Psycholog, leczenie nerwicyGabinet psychologiczny to miejsce pracy nie tylko psychologa, ale również terapeuty, który często jest jedną i tą samą osobą. U niego pomocy mogą szukać ludzie mierzący się z rzeczami, które ich przerastają i nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu i w społeczeństwie.
Leczenie farmakologiczne często stanowi podstawę leczenia chorych, jednak dopiero pomoc terapeuty pozwala na pełne uporanie się z dręczącymi pacjenta problemami. Leczenie depresji, leczenie nerwicy, leczenie zespołu stresu pourazowego – to tylko przykłady sytuacji, gdy kontakt z drugim człowiekiem i szczera rozmowa są wręcz niezbędne. Terapeuta pozwala pacjentowi w pełni się otworzyć i w spokojnej atmosferze zmierzyć z rzeczami, które ich dręczą, o których boją się lub wstydzą rozmawiać z innymi ludźmi. W otwarciu się i szczerości pomaga pacjentowi myśl, że terapeuta nie będzie go oceniał, nikomu nie wyjawi treści tych rozmów oraz że skupi się całkowicie na pomocy choremu i przeprowadzi go przez trudny, bolesny proces jakim jest dążenie do pełnego wyleczenia. Leczenie depresji i nerwicy wymaga również pełnego zaangażowania chorego, szczerej chęci zmian oraz otwartości w opowiadaniu o swoich problemach. Są to niezbędne w każdej terapii elementy, bez nich nie może się ona powieść.

Pacjent musi w pełni zrozumieć, co doprowadziło go do obecnego stanu i co jest konieczne, aby go zmienić. Psychoterapia pomaga w zmianie podejścia do świata, sposobu myślenia i, przede wszystkim, pozwala nawet po latach uporać się z trudnymi wspomnieniami.

Gdy potrzebna jest psychoterapia
Przewiń na górę